V nedeljo 13.6.2021
Planinsko društvo RTV Ljubljana vabi na KOMPOTELO ( 1989 m)
Zbor v Kamniški Bistrici na parkirišču pri spodnji postaji gondole ob 7h.
Vrnili se bomo v popoldanskih urah.
Kompotela je vrh v bližini Mokrice in vrha Korena. S travo in rušjem poraščen vrh ima lep pogled proti Grintovcu, Skuti, Brani, Planjavi in bližnjima vrhu Korena in Kalškemu grebenu.
Planinci iz Ljubljane se boste zbrali ob 6.15 pri Hali Tivoli.
Z osebnimi avtomobili se boste odpeljali do Kamniške Bistrice, kjer bomo skupaj odšli proti izhodišču, ki bo iz doline Korošice.
S parkirišča bomo nadaljevali po neoznačeni stezi mimo Medvedje jame in po brezpotju na Kompotelo. Sestop bo potekal krožno mimo planine Koren nazaj do izhodišča.
Vzpona je za ca 3 ure. Skupaj je predvidenih 6-7 ur hoje. Gre za zmerno turo, potrebna je ustrezna kondicija.
Strošek vodenja in organizacije pohoda v višini 10 eur lahko nakažete na trr PD RTV ali v gotovini na pohodu.
Ne pozabite na primerno obutev in oblačila, palice, masko, malico in pijačo.
Upoštevali bomo pravila NIJZ v zvezi s covid situacijo.
Vodnik: Andrej Lah
Prijave in dodatne informacije: Andrej tel. 040 553 081.
Lepo vabljeni!
——————————————————————————————————————————————————
ter v soboto 12.6.2021
Naša naravovarstvenica Marija Miklič vabi
PO DOLINI KAMNIŠKE BISTRICE
sobota 12. 6. 2021
vodi Marinka Koželj Stepic
Zborno mesto: ob 7.30 uri pred sedežem PD LPP, Celovška c.160 in po dogovoru še kje v Ljubljani
Izhodišče: Dom v Kamniški Bistrici
Zahtevnost: tehnično lahka pot
Čas hoje: 4 – 5 ur
Višinska razlika: približno 350 m
Način prevoza: osebni avtomobili, kombi, posebni prevoz z avtobusom
Oprema: pohodniški čevlji, pohodniške palice, športna oblačila, nekaj proti hladu, vetru in morebitnim padavinam, hrano in pijačo
Rok za prijavo: društvena pisarna ali Nina Miklič, tel. 031-259-156 do 10. 6. 2021 do 17 ure
Dolino Kamniške Bistrice poznamo predvsem kot izhodišče za vzpone na vrhove Kamniško-Savinjskih Alp. Manj jo poznamo kot lepo ledeniško dolino, posuto z mnogimi zanimivimi balvani. Tokrat bomo obiskali in si dodobra ogledali tri največje balvane. Največji je Sivnica, visoka kar 45 m. Drugi po velikosti je Lepi kamen, na katerem stoji lovska koča. Tretji, ki nam je vsaj malo znan, je po dolgem počena in razmaknjena Žagana peč.
Vse te balvane je že zaznamovala človeška roka ali noga. Na Sivnici so alpinisti opremili nekaj zahtevnih plezalnih smeri. Čeprav pot do nje ni označena in si včasih Sivnico našel le s pomočjo zemljevida, vodi tja že kar dobro uhojena stezica. Na Lepem kamnu stoji lovska koča, ki ji domačini pravijo Titova lovska koča. Ker je Lepi kamen dobro preklan, stoji na večjem delu koča, na manjšem pa preža. Z Lepega kamna je ob ugodnem vremenu čudovit pogled na ostenja nad Koncem. Žagano peč sicer poznamo, saj je ob gozdni cesti, ki vodi do spodnje postaje tovorne žičnice na Kokrsko sedlo. Le redkokdaj si vzamemo čas, da jo obhodimo in pogledamo ozko poč, ki sega od vrha do tal. Tudi Žagana peč je nekdaj služila alpinistom za prve stope in oprimke. V Spominskem parku so razporejene spominske plošče v spomin ponesrečenim v Kamniških Alpah ali domačim, ki so se ponesrečili v tujih gorah. Tako je tu lepa spominska plošča v spomin vrhunskemu alpinistu Tomažu Humarju, ki se je ponesrečil v Himalaji. Ob povratku si bomo ogledali še Kraljevi dvorec oziroma Titovo vilo, ki je zgrajena po načrtih znanega arhitekta Jožeta Plečnika.
Žagana peč
Najprej se bomo podali do Sivnice, nato do Lepega kamna in nazadnje še do Žagane peči. Ob povratku bomo šli skozi Spominski park in se mimo Kraljevega dvorca vrnili v izhodišče.
Ta izlet je obarvan z naravovarstveno vsebino kako ohraniti balvane in druge zanimivosti ter jih obenem pokazati obiskovalcem. Ker bomo povabili še člane drugih društev v MDO PD Ljubljana, bo stroške prevoza kril MDO.
Marinka Koželj Stepic